LiveZilla Live Help
dil kursu ankara dil kursu ingiltere ingiltere-yaz-okullari.htm
Ingiltere Yaz Kursu

Yaz kampları, aktivite + ingilizce kursu şeklinde tasarlanmış, eğlendirerek eğitmek amaçlı programlardır ve bunlar Ingiltere’de değişik lokasyonlarda her yaz sunulmaktadır. Ingiltere, ingilizce öğreniminin yanında, tarihi ve trustik güzellikleriyle, her ülkeden insanın ilgisini çeken bir kültür merkezidir.Çocuklarınızın yaz tatillerini değerlendirirken, aynı zamanda hem yeni bir kültürü, tarihi ile tanımaları sağlanacak, hem de kaliteli, pratik dil eğitimi edinmeleri  bu programlarla hızlı bir şekilde gerçekleşecektir.

Ingiltere Dil Kursu

Ingiltere, Ingilizce'nin ve ingilizce eğitiminin merkezidir. Ülkede çok sayıda ingilizce dil kursu bulunmaktadır.Dil kursu ingiltere olarak size en uygun dil kursunu, en uygun koşullarla sağlamak için, ingiltere'nin en iyi okullarını birebir dolaşarak, bu okullar hakkında bilgileri toparladık. Ayrıca bu ülkedeki dil eğitimi konusunda detaylı bilgileri de sizin için hazırladık. Eğer  ingiltere'de  dil eğitimi veya dil + üniversite eğitimi düşünüyorsanız, size konusunda uzman danışmanlarımızla mutlaka konuşmanızı öneriyoruz. Danışmalarımızın tamamı bu okullarda bizzat bulunmuş ve konu hakkında bilgili kişilerden oluşmaktadır.


Ingiltere Dil Kursu Yaşam Rehberi

Ingiltere Hakkında


İngiltere

Yüz ölçümü : 129,720 km 
Nüfus  : 50 milyon 
Başkent : Londra 
Etnik Guruplar    : Anglo-Sakson, İskoç, İrlandalı, Pakistanlı, Hindistanlı 
Din   : Hristiyan (ingiliz kilisesi), Müslüman, Hindu 
Dil   : İngilizce 
Hükümet   : Parlementer Demokrasi 
Gayri Safi Milli Hasıla    : 125,4 milyar US$ 
Fert Başı GSMH  : 21,200 US$ 
Yıllık büyüme  : %3 
Enflasyon   : %3 
Önemli Endüstriler  : Bankacılık ve finans, çelik, ulaşım araçları, petrol ve turizm 
Para birimi : İngiliz Sterlini 
Uçuş süresi  : 4 saat 
Saat farkı : 2 saat geri

 

İngiltere,  Batı Avrupa'da bulunan Büyük Britanya adasındaki Birleşik Krallığa bağlı bir devlettir. İngiltere'nin bağlı olduğu Birleşik Krallık, Büyük Britanya adası ülkeleri (İngiltere, Galler ve İskoçya) ile İrlanda Adası'nda yeralan Kuzey İrlanda'dan oluşur.

İklim

Ülkede nemli deniz iklimi hakimdir. Yazları serin kışları ılık olur. Kışın özellikle kuzeyinde kar yağışı beklenebilir. Yıl boyunca yağmur yağışı görülür. Yağış en çok Kasım ayında gerçekleşir. 
Ortalama sıcaklık  : Yazın 17 C / kışın 6 C

Giyim 

Yıl boyunca yağış olduğu için sürekli olarak yağmurluk veya şemsiye, yazlar ince kışlar ise kalın kıyafetler bulundurmalısınız. Restoranlarda ceket, kravat gerekebilir.

İngiltere olarak adlandırdığımız yer aslında Büyük Britanya’nın oluşturduğu 4 bölgeden sadece biridir. Yani İngiltere aslında Büyük Britanya adasıdır. Diğer 3 bölge ise İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’dir. Seçkin eğitim kurumlarına ve köklü eğitim sistemine sahip olan İngiltere doğal güzellikleri, geleneksel yapısı ve farklı kültürüyle her yıl yüzlerce yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

İngilizlerin alışılageldiğimizin dışında bir yaşam tarzları vardır. İnsan ilişkilerinde mesafelidirler, hiç kimse hiç kimsenin işine karışmaz, dedikodu, tamah ve kıskançlık gibi duygular bu yüzden oldukça asgari düzeydedir. Onlar için nezaket en önemli yaşam ilkesidir. İngilizlerin başka bir özelliği, parlementer sistemin yanı sıra, hanedanlığın devam etmesidir. Kral, kraliçe, prensler ve kontlar gibi. İngiltere de bu yüzden tarihe bağlı bir yaşam biçimi, bozulmadan tüm karakteristiği ile devam etmektedir. İngiltere dendiğinde insanların aklına hep yağmur gelir. İngiltere de güney, batı tarafına göre daha az yağmurludur. Kış ayları çok soğuk geçmez. Kuzeye çıkıldıkça iklim sertleşir.
Günümüzde her  konuda  giderek  artan  rekabet  ortamı  nedeniyle  insanların  İngilizce’ye ihtiyaçları  ve  beklentileri  de  artmaktadır. İnsanlar, mümkün  olan  en  kısa  zamanda  genellikle  mümkün  olamayacak  kadar  kısa  zaman  diliminde  yerine  getirmek  istedikleri  çok  özel  lisan  gereksinimlerine  sahiptir. Örneğin; günümüzde  Avrupalıların  lisan  eğitimi  için  İngiltere’ye  gelme  süreleri  ortalama  2-3  haftalık  sürelere  inme  eğilimindedir. Bununla  beraber  Latin  Amerika  veya  Asya  gibi  daha  uzun  mesafelerden  İngiltere’ye  gelen  öğrenciler  çok  daha  uzun  süre  İngilizce eğitimi  almaktadırlar.

Öğrencilerin En Çok Tercih Ettiği Şehirler

Central London : Londra dünyanın en heyecan verici başkentlerinden birisidir. Cazibesi dünya çapında ünlü olup nefes kesici cafe, tiyatra, sinema, sanat galerisi, klüp ve etnik açıdan çeşitli restoran yelpazesi sunar. Nehir kenarında veya muhteşem park ve bahçelerde yürüyüşün keyfini çıkartabilirsiniz. Alışveriş ve dolaşma olanakları açısından, dünyanın en iyilerindendir. St. Paul’s Katedrali, Buckingham Sarayı, Trafalgar Square, London Square, Oxford Street dükkanları, Covent Garden, National Gallery. Londra’da yapılacak ve görülecek şeyler asla bitmez. Yürüyerek, otobüsle, geniş metro sistemiyle, taksi veya trenle ulaşımınızı rahatça sağlayabilirsiniz. Londra’da en çok zorlanacağınız şey her gün ne yapacağınıza karar vermek olacaktır.

Cambridge : Cambridge üstün akademik ünüyle dünyadaki en tanınmış üniversite şehirlerindendir. Yıllardan beri dünyanın bir çok yerinden öğrenciler, İngilteri’nin en iyi öğretmenleriyle çalışmak için Cambridge’e gelmektedir. Muhteşem kolej binaları, kitapçılar ve kafeleri ile sakin River Cam’i, şehre eşsiz bir cazibe ve karakter katar. Ratlamak için ,nehir kenarında huzur veren bir yer seçebilir veya şehrin çevresini görmek için bisiklet kiralayabilirsiniz. Londra ise sadece 50 dakikalık mesafededir.

Oxford : Oxford uluslar arası üne sahip geleneksel bir üniversite şehridir ve her zaman dil öğrencileri için popüler olmuştur. Oxford’da binalar tarihi yansıtsa da, dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerle yaşam canlı ve hareketlidir. Sanat galerilerine, diskolara, Pazar ve konserlere gidebilirsiniz. Bu şehrin canlı ortamına ayak uydurmamaya imkan yoktur.

Brighton : İngilteri’nin ılıman iklimli güney kıyısında canlı bir sahil şehridir. Muhteşem tarihi mimarisi ile gelişen bir kozmopolit toplumdan beklediğimiz tüm olanaklar; tiyartro, sinemalar, müzeler, sanat galerileri, spor ve eğlence tesisleri vardır. Ayrıca üstün bir mağaza ve restoran yelpazesiyle, ünlü gece hayatından yararlanabilirsiniz. Daha da macera isterseniz, Londra’ya mesafe bir saatten azdır.

Bournemouth : Canlı deniz kenarı ve yoğun üniversite bölgesi olan Bournemouth yılın hangi zamanı olursa olsun İngilizce öğrenmek için ideal bir yerdir. Bournemouth İngilteri’nin güney sahilinde kurulmuş bir tatil yöresidi: kumsalları, canlı restoranları, kafe ve alışveriş imkanlarıyla çok güzel bir yerdir. 10.000’in üzerindeki İngiliz öğrencilerle yabancı öğrenciler çok güzel bir atmosfer oluşturmaktadır. Bournemouth yakınında New Forest piknik için ideal ve purbecks sahil yürüyüşleri için ideal yerlerdir.

Bölge Seçimi

İngiltere’de hemen her bölgede bir lisan okulu bulmak mümkündür.Bu okulların büyük bir bölümü Londra, Cambridge, Oxford, Brighton ve Bournemouth gibi öğrencilerin en çok tercih ettiği biyük merkezlerde toplanmıştır.

İngiltere deyinece akla gelen ilk şehir Londra olmaktadır. Ancak tecrübelerimize dayanak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz, Londra sağlıklı bir pratik yapma açısından İngiltere’nin en dezavantajlı bölgesidir. Çok sayıda Türk olması bir yana ayrıca çok sayıda yabancı göçmenin yaşadığı bir yer olması sebebiyle İngiliz nüfusunun oran olarak en az olduğu yerdir.

Hayat şartlarının en pahalı bölge olduğunu ayrıca göz önünde bulundurmalısınız. Londra’da eğitim görmeyi tercih edenler genellikle iş bağlantısı olan veya iş bağlantıları kurmayı hedefleyen işadamları yada uzun süreli eğitim görecek ve pat-time çalışmayı planlayan öğrenciler olmaktadır. Brighton, Bournemouth gibi güneyde olan şehirler maliyetler açısından İngiltere’nin en ekonomik bölgeleridir. Son derece kaliteli eğitim veren bu bölgelerdeki okullara karar verirken Temmuz – Ağustos aylarında dikkat etmelisiniz. Çünkü yaz döneminde tatil amacını ön planda tutan ve genellikle 2 yada 3 hafta için eğitim almaya giden öğrencilerin çok tercih ettiği bir bölge olmaktadır. Yaş ortalaması da oldukça düşmektedir. Dolayısıyla ciddi eğitim amacıyla giden öğrenciler bu dönemde eğitim verimliliğinin düşmesi nedeniyle (okul dışı koşullarının etkisiyle) hayal kırıklığına uğrayabilirler. 
Cambridge ve Oxford gibi şehirlerde ise yıl boyu kaliteli ve güvenilir eğitim sunan okullar bulunmaktadır. Tek dezavantajı diğer bölgelere kıyasla yaklaşık %10-15 oranında daha pahalı olmasıdır.

EĞİTİM

İngiliz  eğitim  sistemi  de  en  az  Amerikan  eğitim  sistemi  kadar  karmaşık  bir  yapıya  sahiptir. Bunda  ülkenin  sanayileşmiş  ve  modernleşmiş  sosyo-politik  yapısı  kadar, yüzlerce  yıllık  birikim  de  etkili  olmaktadır.

İngiltere’deki  üniversite  programları  diğer  ülkelere göre daha kısa  sürelidir  ve ücretleri  kıyaslanabilir  düzeydedir. Örneğin İngiltere’de bir lisans  programında  bir  yıllık  eğitim  almanın  masrafı, ABD’deki  bir  özel  üniversiteden  %11  daha  düşüktür.

En  önemlisi,  İngiltere’de  üniversite eğitiminin  3  master  eğitiminin  1  yıl  sürmesi,  sizlerin daha kısa  sürede  ve  az  para  harcayarak  eğitiminizi  bitirmenizi  ve  1  yıl öncesinden  iş hayatına girip  para  kazanmanızı  sağlar.

İngiltere’de iki  tür  yüksek  öğrenim  kurumu vardır. İlki; her  düzeyde  kendi  derecelerini  verme  yetkisine  sahip  üniversiteler  (lisans, yüksek lisans, araştırma  ve  doktora  üstü  dereceleri de  dahil). İkincisi  ise; yüksek  öğrenim  yüksekokulları  ya da enstitülerdir. Bunlardan bazıları  da kendi  derecelerini  verirler  ancak büyük  çoğunluğu  bir  üniversiteye  bağlı olarak  bu  dereceleri  sunarlar.

İngiltere’de  yüksek  öğrenim kurumları  verdikleri  dereceler  bakımından birbirlerine benzer  ancak aynı zamanda  mümkün olabildiği  ölçüde de çeşitlilik  gösterirler. Bu kurumlar  farklı  yüzyıllarda kurulmuştur  ve örneklerin  de  gösterdiği  gibi  hepsini  uzmanlaştıkları  alanlar  ve  güçlü  oldukları konular  farklıdır.

*Bazı  üniversiteler  beşyüzyıldan  daha  eskidir. 
*Büyük  kentlerdeki  üniversitelerin  çoğu  geçen  yüzyıl sonlarında  kurulmuştur.
*1960’larda  yeni  kuşak üniversiteleri  kurulmuştur. Bunlar  genelde  ferah  kampüslerde  kırların  ortasında  yer  alır. Bu  üniversitelerin  çoğu,  konu  birimleri  çerçevesinde  ilgili konuları  kapsayan diploma  derecelerinin  verildiği  sistemin  gelişmesine  öncülük  etmişlerdir.
*En  son kuşak  üniversiteler  ve yüksekokulları  1992’de  kurulmuştur. Bu  tarihte  30  politeknike  üniversite  olma statüsü  verilmiştir. Politeknikler  1960’larda  bulundukları  bölgeye  hizmet  amacıyla  kurulmuşlardı. Bu  kurumlara  üniversite  statüsü  verilmesi  bunlarında  kurumsallaşmış  üniversitelere  eşit  olduğunun  bir göstergesiydi. Ancak  bu  kurumlar  daha  geniş  mesleki  eğitim seçeneği de  sunmaktadır.
*İngiltere’de  yalnızca  bir  özel üniversite  vardır: Buckingham  Üniversitesi. Bu  kurumun  resmi  bir  sözleşmesi  ve tüm diğer  İngiliz  yüksek öğrenim kurumlarında  olduğu  gibi  yüksek  kaliteli  bir  yeterlilik  derecesi  programı  vardır.
*Bazı  yüksek öğrenim kurumları  uzaktan  öğrenim kurslarında  uzmanlaşmışlardır. Böylece  okul  bırakma  yaşından  sonra  ileri  eğitime devam etmek  isteyen  yetişkinlere  ikinci  bir  eğitim olanağı  sağlanır.

Son  yıllarda  daha  fazla  öğrencinin öğrenim  görmesi  için  İngiltere’de  yeni  üniversiteler  kurulmuş  ve  var olanlar da genişletilmiştir. Günümüzde  yirmi yaşın  altındaki  İngiliz  nüfusunun  yaklaşık  üçte biri,  bir  üniversite  ya da  yüksek okula  kayıtlıdır.  Bu  oran on  yıl  önce  sekizde  birdi.

Ancak  bu  yaygınlaştırma  süreci  boyunca  İngiltere’de  verilen  derecelerin  niteliği  titizlikle  korunmuştur.

Köklü ve dinamik  bir  eğitim  sistemine  sahip  olan  İngiltere’de  üniversite  ve yüksekokullar,  verdikleri  eğitimin  kalitesi  ile ün  yapmış  ve saygınlık  kazanmıştır. Bu  kurumların  verdikleri  dereceler  tüm dünyada  tanınmaktadır.

İngiltere’de  akademik  yıl  genellikle  Eylül ya  da  Ekim  aylarında  başlasa  da  öğrencilerin  okullara  kabul  edilebileceği  farklı  tarihler de  mevcuttur. Çünkü  bazı  yüksek  öğretim  kurumları  dönem  esasıyla  çalışırlar. Özellikle de araştırma  öğrencileri öğrenim  yılının  herhangi bir  yerinde  okula  başlayabilirler. İngiltere’de  üç  dönemli  bir  eğitim  sistemi  vardır. Noel  ve  Paskalya  zamanlarında  tatiller  ve  Ağustos  ayının  tamamı  ile  Temmuz  ve  Eylül  aylarının  bir  kısmını  kapsayan  uzun  bir  yaz  tatili  vardır. Her  bir  dönem  on-on dört  hafta  uzunluğundadır. Dönemler  genellikle  okullar  ve  yüksekokullar  için  daha  uzun, üniversiteler  içinse  daha  kısadır. 

 

İngildere’de yaklaşık 1500 civarında dil eğitimi sunan okul bulunmaktadır. Bu okullardan yaklaşık 350’si İngiliz hükümetinin (British Council) denetimine tabidir. Dolayısıyla kalitesi ve güvenilirliği onaylanmış bu okulları tercih etmelisiniz. Onaylı olan bu okullar ayrıca kendi aralarında farklı dernekler içinde tanıtımlarını yapmaktadırlar. Bu dernekler Arels, Eapuals ve Baselt’tir.

ARELS (The Association of Recognised English Language Services) İngiltere’de İngilizce lisan eğitimi konusunda kaliteli hizmet veren okullardaki standartların (eğitim, konaklama ve hizmet) yükselmesini sağlamak ve mevcut standartların tatmin edici düzeyde olup olmadığını denetleyen bir kuruluştur. Yaklaşık olarak 200 civarında eğitim kurumu Arels üyesidir.

BASELT (The British Association of State English Language Teaching) İngiltere’de İngilizce eğitim konusunda tecrübe kazanmış devlet okullarının üye olduğu bir kuruluştur. Baselt devlet okullarını tanıtma, lisan eğitim standartlarını koruma ve geliştirme amacıyla kurulmuştur. Devlet okullarının başlangıç dönemleri Eylül, Ocak ve Nisan aylarıdır ve dönemler genellikle 10-12 hafta arasında değişmektedir. Yaz dönemlerinde de eğitime devam eden bazı okullar bulunmaktadır.

EAQUALS (Europan Assocation for Quality Language Services) Daha önceleri ARELS üyesi olan ve diğerlerinden çok daha kaliteli eğitim verdiklerine inanan bazı okullar ARELS’ten ayrılarak Eaquals olarak ayrı bir kurumlaşma yoluna gitmişlerdir. Gerçekten de sundukları eğitim kalitesi tartışılmaz olan bu okullar aynı zamanda İngiltere’nin en pahalı okulları arasındadırlar.

Part –Time Çalışma İzni

Altı  aydan  uzun  süre  İngiltere’de  eğitim görecek  öğrenciler  akademik  dönem içerisinde  haftada  20  saat  çalışma iznine  sahip  olabilirler. Böylece  öğrenciler  hem cep  harçlıklarını  kazanırken  çalışma hayatı  hakkında da  genel  bir  bilgi  edinmiş  olurlar  hem de  sosyal yaşamla  kaynaşmaları  kolaylaşır.

Günlük  Hayat

İngiltere  gerek  öğrenim  gerekse  turistik  amaçlı  ziyaretçiler  için  dünyadaki  en  güvenilir  ve  konuksever  yerlerden  birisidir. Şiddet  içeren  suçlarla karşı  karşıya  gelmeniz  oldukça  enderdir. İngltere  polisi  hala  silah  taşıma  ihtiyacı  duymamaktadır. Herhangi  bir  şehirde  dininizi  ve  etnik  kökenlerinizi  paylaşan  bir  topluluk ve  ibadet  edebileceğiniz  bir  yer  bulabilirsiniz. İngiltere  çok  kültürlü  bir  toplumdur. Ayrıca  dünyadaki  her  mutfaktan  örnekler  sunan  lokantaları  vardır. Mastercard, Visa ve American Express kartları yaygın olarak kabul edilir. Perakende satıcılar kredi kartı ile ödeme yapıldığında daha yüksek fiyat verme hakkına sahiptir, fakat bu durumda böylesi bir uygulama yaptıklarını açıkça belirtmeleri zorunludur. Gerçekte ise, bunu nadir olarak uygularlar.

Giyim

İngiltere’ye vardıktan sonra, havanın nasıl olacağını merak ediyor olabilirsiniz! Hava değişken olmakla birlikte, Londra’da genellikle ülkenin batı yarısına kıyasla daha az yağmur yağar, güney kesimlerde de kuzey kesimlerden daha az yağar. Kış ayları genellikle çok soğuk olmaz ve ısı sıfırın altına nadiren düşer; fakat Ocak ile Şubat en soğuk aylardır ve genellikle Kuzey İngiltere ve İskoçya’da kar yağar. Mart ile Mayıs ayları arasında hava ılık güneşli günler ile sert rüzgarlı ve sağanak yağışlı günler arasında değişir. Haziran ile Ağustos arası ısı 30 dereceyi aşabilir, fakat genellikle gündüz saatlerinde 20-25 derece arası değişir. Eylül sonları ile Ekim genellikle pırıl pırıl serin günlerden oluşur. Kısacası, katmanlar halinde giyinmenizi ve dışarı çıktığınızda muhakkak yağmura karşı hazırlıklı olmanızı öneririz.

Sağlık

İngiltere’de hükümetin  finanse  edip yürüttüğü  bir  NHS  (National  Health  Service) bulunuyor. İngiltere'de yaşamak veya seyahat etmek ciddi sağlık riskleri içermemektedir, sadece rutubet ve soğuktan kaynaklanan nezle, grip veya romatizma gibi rahatsızlıklarınız olabilir. Yiyecek ile ilgili yasal uygulamalar oldukça katı olduğundan besin maddeleri ile ilgili bir sorunuzuz olmayacaktır. Çeşme suyu içilebilir durumdadır ancak içindeki kimyasal maddelere alışabilmeniz biraz zaman alacaktır.

İngiltere'de herhangi bir şekilde ikamet edenler ücretsiz olarak İngiliz Ulusal Sağlık Hizmetinden yararlanabilirler. Bunun anlamı ülkeye girişinizde sağlık sigortası yaptırmanız zorunlu değildir. 6 ay üzeri ülkede ikamet edecek olanlara (bu arada 6 aydan daha uzun süreli eğitim programlarına kayıt yaptıranlaran yabancı öğrencilere) kamu fonlarına yük olmasına izin veren bu sistemde sağlanan sağlık hizmetleri acil durumlardaki tedavi ve bazı bulaşıcı hastalıkların tedavisi hizmetleri ile sınırlıdır. Kalacağınız süre 6 aydan az ise mutlaka sağlık sigortası yaptırmalısınız.

Gelenek ve Görenekler

İngiltere’de her konuda olduğu gibi gelenekler ve davranışlar sosyal sınıflara göre farklılık göstermektedir.

• İş dünyasında hediye değişimi pek görülen bir olay değildir, çok özel olaylar karşısında yapılır ve İngilizler'in bu yönde beklentileri olmadığı gibi günlük hayatlarındada böyle bir alışkanlıkları yoktur.  Eğer hediye vermek sizin için bir onurlandırma yöntemi ise hediyeyi zevkli ve mütevazi bir fiyattan seçin ki bu herhangi bir şeklide rüşvet olarak algılanmasın.  Hediye yerine arkadaşlarınızı yemeğe veya tiyatroya davet etmeniz daha kabul gören bir davranıştır.  İngilizler genel olarak resmi ve muhafazakar insanlardır.  Duygusal veya abartı tarzdaki fiziksel hareketlerden hoşlanmazlar ; bunun yerine sakin ve kontrollü duygulardan ve hareketlerden hoşlanırlar.
• Tokalaşma İngiltere'nin her yerinde standart bir selamlaşma aracıdır.
• İş dünyasında ise bir kişiye sadece ön adı ile seslenmek oldukça kötü bir davranıştır.  Doğru olan soyadlarının başına Bay, Bayan, Doktor, Profesör gibi unvanlarının eklenmesi ve bu şekilde hitap edilmeleridir.
• Eğer evinizde parti veriyorsanız komşularınızı da davet etmek son derece nezaketli bir davranış olacaktır. Ancak elbette ki sizin yaş grubunuzdalarsa.
• Evinizde çalışan işçilere servis yapmak gibi bir zorunluluğumuz yoktur. Ancak çok yoruldukları zamanlarda bir fincan çay ve bisküvi yeterlidir.
• İngiltere’de birisiyle tanıştırılırken tanıştıran kişinin sözü bitmeden asla söze karışmayın.
• İngiltere’de alışveriş yaptığınızda kasaya veya birine para öderken mutlaka parayı kasiyerin eline verin. Türkiye'deki gibi parayı tezgaha bırakmak çok büyük saygısızlık olarak görülür.
• İngiltere’de bir diğer özen gösterilmesi gereken konu da dakikliktir. Özellikle de davetlere geç katılmanız özellikle de yemek davetlerine affedilmez bir davranış olacaktır. Aynı şekilde düğünlere de geç katılmak hoş bir davranış değildir. 
• İngiltere’de yemeğe davetliyseniz eliniz boş gitmeniz doğru olmaz. Küçük bir hediye götürmelisiniz. Çiçek , çikolata olabilir.

Tarih

İngiltere tarihi, 5. yüzyılda Britanya Adasına Anglosaksonların ayak basmasıyla başlar. Anglosaksonlar kendi adını verdikleri adaya yerleşip, 6 ve 7. yüzyıllarda birbirine rakip küçük krallıklar kurdular. Sekizinci yüzyılda Roma ve İrlanda'nın etkisiyle Hıristiyanlığı kabul eden Anglosaksonlar, Avrupa'yı da etkileyen bir medeniyet meydana getirdiler. 795'te başlayan İskandinav istilası 11. yüzyılın başına kadar birkaç defa tekrarlandı. Daha sonra Danimarkalı Büyük Knud, adayı tamamen fethetti.Anglosakson Hanedanından Edward (1042-1066) birliği tekrar kurdu. Avrupa ile ilişkiler İngiltere Krallığı ile Fransa Krallığını sonu gelmez savaşlara sürükledi. Bunların başlıcası 1337-1453 seneleri arasında süren Yüzyıl Savaşlarıdır.Üçüncü Henry, Galler ülkesinde uç beyliklerinin gelişmesini destekledi ve 1170 yılında İrlanda'da "Pale" sömürgeleri kuruldu. Birinci Edward, Galler ülkesini fethetti. Etkisini İskoçya'ya kabul ettirmeyi denedi. Daha sonra 14 ve 15. yüzyıllarda İngiltere Krallığı birtakım sosyal, dini, siyasi karışıklıklara sahne oldu. Monarşi otoritesini parlamento aracılığıyla millete kabul ettiren Yedinci Henry ve Sekizinci Henry (1458-1541) düzen ve birliği sağlamlaştırdılar.Birinci Elizabeth'in uzun ve başarılı saltanatında İskoçya'da İngiliz etkisinde farklılık görülmeye başlandı. Daha sonra İskoçya Kralı Birinci James İngiltere kralı oldu. 1707 yılında iki krallığı birleştiren bir antlaşma imzalandı. Bu tarihten sonra Büyük Britanya tarihi başlar.On sekizinci ve on dokuzuncu yüzyıllarda Britanya büyük bir sanayi devleti olarak ortaya çıktı. Bunun yanında çeşitli yerlerde kurdukları sömürge devletleri ülke ekonomisinin gelişmesinde çok faydalı oluyordu. On dokuzuncu yüzyılın başlarında Avustralya, Kanada, Hindistan,Afrika'da bazı devletler, Karayib Adaları ve Hong Kong gibi dünyanın büyük bir kısmına yayılan dev bir sömürge imparatorluğu vardı. Bu sömürgelerin bir kısmı 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında ayaklanmalarla yavaş yavaş bağımsızlığını ilan ettiler. Yirminci yüzyılın başlarında çıkan Birinci Dünya Savaşına giren İngiltere, savaşın sonunda imparatorluğun en geniş sınırlarına ulaştı. 1929-1930 dünya ekonomik buhranı büyük ölçüde İngiltere'yi de etkisi altına aldı. 1922 yılında bir ayaklanmayla İrlanda, Birleşik Krallıktan ayrıldı ve 1949'da İrlanda Cumhuriyeti kuruldu. İrlanda Adasının kuzeydoğusunda kalan kısmı Birleşik Krallığa kaldı.İkinci Dünya Savaşına katılan İngiltere galip bir devlet olarak savaştan çıktıysa da, süper devlet olma niteliğini kaybetmeye başladı. İngiltere'de İkinci Dünya Savaşından sonra günümüze kadar pek çok hükümet değişikliği oldu. Muhafazakar ile işçi partileri arasında iktidar el değiştirmektedir. Britanya, Birleşmiş Milletlerin, NATO'nun ve AET'nin aktif bir üyesidir.


Coğrafya


Kuzey-güney doğrultusunda uzun bir ada olan Büyük Britanya'nın batı kesimi genellikle dağlıktır. Ancak yükseklikler fazla değildir. İskoçya'da Ben Nevis tepesi 1.340 m, Galler'de Snowdown Tepesi 1.084 m'dir. Bütün ada hafif tepelerle düzlükler halinde uzayan çayır ve ağaçlıklarla kaplı yeşil bir ülkedir. İklim batıdan gelen okyanus etkisiyle yumuşak ve nemlidir. Batı kesimi daha çok yağış alır. Yıllık yağışlar 700-1.200 mm arasında değişir. Mevsimler arası sıcaklık farkı da çok azdır (Londra'da Ocak ayı ortalaması 5 C°, Temmuz ayı ortalaması 16,7 C°). Adanın en geniş yeri 130 km'yi geçmediği için ırmaklar kısadır. En önemli ırmaklar Thames, Trene, Severn'dir.

Nüfus

İngiltere kalabalık bir ülkedir (km² başına 377 kişi). Nüfus 18. ve 19. yüzyıllarda çok artmış, ülke bu nüfusu besleyemediği için halkın bir bölümü Amerika'ya göçmüştür. Günümüzde, doğumların azalması nedeniyle (binde 14'ten az) nüfus artışı durmuş gibidir. Ülkede %2'ye varan yoğunlukta yabancı (Zenci, İrlandalı, Hintli, Pakistanlı, Kıbrıslı vb.) bulunmaktadır. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra sömürgelerin elden çıkması ve ekonomik bunalımın büyümesi sonucunda İngilizler ile azınlıklar arasında boyutları çatışmalara varan bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır. Nüfus dağılışı oldukça dengesizdir. Dağlık kesimler hemen hemen ıssız gibidir. Tarım bölgeleri buralara oranla kalabalıktır. Nüfusun büyük çoğunluğu sanayi merkezi olan kentlerde toplanmış durumdadır (kentleşme oranı %90). Bu durumuyla İngiltere dünyada kentleşme oranı en yüksek ülkedir. Nüfusun %40'ı yüzölçümü ülkenin %4'ü kadar olan ve içlerinde altısının nüfusu milyonu aşan birbirine yakın kentler de bulunmaktadır.

Ekonomi


Çalışan nüfusun %40'ını endüstri kollarındakiler oluşturur. İngiltere endüstri devrimini Avrupa'da ilk gerçekleştiren ülkedir. Endüstri 18. yüzyıl'ın ikinci yarısında zengin taş kömürü yataklarının işletilmesiyle başlamıştır. Günümüzde taşkömürü üretimi azalmıştır (yılda 122 Mt) ve hepsi iç tüketimde kullanılmaktadır. Enerjinin ancak üçte biri kömürden sağlanmaktadır. Buna karşılık hidrokarbon üretimi artmıştır. Bunun önemli bir bölümü (53 Mt petrol, 40 milyar m³ doğalgaz) Kuzey Denizi'nden çıkartılmaktadır. Yine de yılda 20 Mt petrol dışalımı yapılmaktadır. Elektrik üretimi 288 milyar kwh'yi bulur ve bunun 37 kwh'si nükleer santrallardan sağlanır. Çelik üretimi, çoğu dışarıdan satın alınan demir cevherinden olmak üzere yılda 20 Mt kadardır. Gemi yapımı ve motorlu taşıt endüstrileri çok gelişmiştir (2 milyona yakın taşıt, bunun %80'i binek otosu). Uçak sanayi ile birlikte daha birçok sanayi dalını bunlara eklemek gerekir (takım tezgahları, tarım ve demiryolumakineleri, elektrikli makineler vb.)

En eski endüstri kolu tekstildir. Ancak eski önemini yitirmiş durumdadır. Bununla birlikte dışarıdan alınan pamuk ve hem yerli hem ithal yünle yılda 90.000 ton pamuklu, 185.000 ton yünlü üretilmektedir. Sentetik tekstil üretimi ise 400.000 ton dolayındadır. Kimya endüstrisi tekstile göre daha yeni olmasına karşın büyük bir hızla gelişmiştir. Petrokimya sanayinin (plastik madde, sentetik iplik, kauçuk, vb.) önemi de diğer kimya dallarına (gübre, boya, sabun, vb. üretimi) göre daha fazladır.

Endüstrinin yanında tarım ikinci plandadır. Çalışan nüfusun ancak %5'i tarım alanındadır. Gerçekte doğal koşullar da tarıma pek elverişli değildir. Yetiştirilen başlıca ürünler; buğday (5-10 Mt), patates, şeker pancarı, sebze ve meyvedir. Hayvancılık, tarıma göre daha geniş bir yer tutar: 15 milyon baş sığır, 30 milyon baş koyun. Yılda 1 Mt balık tutulmaktadır. Yoğun gübre kullanımına karşın tarım üretimi nüfusu beslemeye yetmemektedir.

İngiltere'nin önemli gelir kaynağı eskiden bu yana ticaretti. Sömürgelerden ve geri kalmış ülkelerden alınan hammaddeler işlenerek yine bu ülkelere satıldığından ekonomik zenginlik büyük boyutlara ulaşmıştı. Sömürgeler bağımsızlıklarını kazandıktan sonra bu durum değişmiştir. Bununla birlikte çok uluslu İngiliz şirketleri (British Petroleum, Imperial Chemical Ins. ve Shell gibi) ve büyük bir ticaret filosu ticaret dengesini ülke lehine destekleyici etmenlerdir. Ancak gene de ülke ekonomisi zaman zaman bunalıma düşmekte, buda toplumsal sorunlara yol açmaktadır. Dolayısıyla İngiltere giderek eski ekonomik gücünü yitirmektedir. 

 


Share

Ingiltere Dil Okulları | Ingiltere Yaz Okulları | Ingiltere Vizesi |
EC Dil Okulları | LSI Dil Okulları | EmbassyCES Dil Okulları

Ankara: 0 312 466 61 00
İstanbul:0 212 293 72 00

Copyright © 2017 Dil Kursu Ingiltere - dilkursuingiltere.com Sayfa Başına Dön